Kalendarium Gminnej Biblioteki Publicznej w Moszczenicy

Rok 2014

Dnia 10 grudnia 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się rozstrzygnięcie XV Powiatowego Konkursu Literackiego pn.: "Kapsuła czasu - list do przyszłości".

Organizatorami Turnieju byli: Starostwo Powiatu Piotrkowskiego, Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim. Gminną Bibliotekę Publiczną reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Srocku.

Laureatami konkursu zostali:

  • I nagroda – Łucja Krawiec
  • II nagroda – Sylwia Ceranka

Wyróżnienia:

  • Ewelina Madejak

Ponadto członek jury pan Witold Stawski - znany piotrkowski poeta, podróżnik, muzyk i fotografik - przyznał osobiste wyróżnienie Natalii Glince, w pracy której docenił wyszukany, barwny, plastyczny styl, jakim posługują się tylko nieliczni.

Prace nagrodzone i wyróżnione zamknięto w Kapsule Czasu i zakopano w okolicach synagogi. W trakcie uroczystości wystąpił Zespół Pieśni i Tańca Gorzkowice pod kierownictwem Anny Siewierskiej.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć

W dniu 9 grudnia 2014 r. uczniowie klas IV-VI Zespołu Szkół w Srocku wraz z opiekunami wzięli udział w wycieczce zorganizowanej przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Moszczenicy do Piotrkowa Trybunalskiego.

Uczestnicy z zainteresowaniem uczestniczyli w lekcji bibliotecznej na temat funkcjonowania zautomatyzowanej z funduszy Unii Europejskiej Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim Filia Nr 1 oraz zasobów tejże placówki.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć

Dnia 13 listopada 2014 roku w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Piotrkowie Trybunalskim odbyły się przesłuchania uczestników VII Powiatowego Turnieju Recytatorskiego. Tegoroczna edycja w związku z obchodami Roku Kolberga sięgała do poezji o treści ludowej i zatytułowana była "Emocje zakute w słowa - poezja w stylu folk". Młodzież recytowała twórczość poetów znanych i mniej znanych, ale nawiązujących do folkloru. Na scenie można było zobaczyć dużo koloru, ekspresji i posłuchać gwary przeplatanej ludowymi przyśpiewkami.

Organizatorami Turnieju byli: Starostwo Powiatu Piotrkowskiego, Urząd Miasta Piotrkowa Trybunalskiego, Miejska Biblioteka Publiczna w Piotrkowie Trybunalskim. Gminną Bibliotekę Publiczną reprezentowali uczniowie Zespołu Szkół w Srocku i Gimnazjum w Moszczenicy.

W kategorii: wywiedzione ze słowa

  • I MIEJSCE zajęła - SYLWIA CERANKA – Zespół Szkół w Srocku.

W kategorii: recytacja

  • III MIEJSCE zajęła - MAGDALENA JARGAN - Zespół Szkól w Srocku.
  • WYRÓŻNIENIE - OSKAR KOTLICKI - Zespół Szkól w Srocku.
  • WYRÓŻNIENIE - EWELINA MADEJAK - Zespół Szkól w Srocku.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć

W dniu 13 listopada w Zespole Szkół w Srocku obyło się zorganizowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną w Moszczenicy spotkanie autorskie z Andrzejem Grabowskim - Kawalerem Orderu Uśmiechu, poetą, prozaikiem, autorem wielu książek dla dzieci i młodzieży m.in: "Fikuś, Zulek i Ciężkogłowy", "Bajkowisko", "Hilary, Zulek i ruskie pierogi", "Jak mistrz Twardowski uratował Kraków", "Oszaleć można z tymi kotami", "Powrót smoka" czy najbardziej znanej "Przygody Skrzata Wiercipiętka" oraz "Bractwo rycerzy". Autor nawiązał szybką nić sympatii z uczestnikami. Jak przystało na Kawalera Orderu Uśmiechu, ciepło, lekko, z humorem pisarz zaprosił uczestników do odwiedzenia "Piękniejszej strony świata", którą otwiera przed czytelnikiem książka. Z niebywałą wprawą sprawił, że uczestniczyliśmy w wielkiej i niezwykłej uczcie literackiej. Obdarzony darem snucia opowieści zjednał sobie zarówno uczniów jak i dorosłych. Wywoływał radosne uśmiechy i zadziwiał naszych czytelników. Barwnie, z humorem i w ciepły sposób opowiedział uczestnikom o magii jaką roztacza świat literatury, o przyjaźni z książką, swoich podróżach m. in. do Australii i Wietnamu, warunkach przyznania Orderu Uśmiechu oraz niepowtarzalnych emocjach, które temu towarzyszą. Mówił też o potędze marzeń i sile wyobraźni, której fundamentem są przede wszystkim lektury z dzieciństwa.

Uczestnicy w trakcie spotkania z pisarzem mogli wcielić się w rolę dziennikarzy i zadać pytania naszemu gościowi. Poeta odpowiadał chętnie i ciekawie na pytania, które dotyczyły inspiracji pisarskich, literackich, początków tworzenia i pisania oraz dziecięcych przygód z książką. Zdradził uczestnikom nie tylko sekrety związane z pracą twórczą, ale i swoje plany dotyczące nowych powieści.

Spotkanie pozostanie na długo w sercach, uczniów Gimnazjum Zespołu Szkół w Srocku Mamy nadzieję, że będzie miało wpływ na dalsze nawiązanie bliskiej przyjaźni z literaturą.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć

W dniu 20 maja 2014 roku uczniowie klas IV-VI Zespołu Szkół w Srocku mieli okazję poznać wyjątkową postać. Zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej przyjął Kazimierz Szymeczko - autor między innymi takich książek jak: "Zemsta budzika", "Kłopoty komendanta Roka", "Pościg za czarną hondą", "Tajemnica jednej nocy" czy "Milion w pięć dni".

Autor ma w sobie niezwykły dar nawiązywania kontaktu ze słuchaczami. Potrafił doskonale zleźć wspólny język z dziećmi. Dzięki niebanalnej osobowości oraz interesującym opowieściom udało mu się stworzyć ciepłą atmosferę, a także, co najważniejsze, wzbudzić w młodych czytelnikach zainteresowanie literaturą. Opowiadał o swojej przygodzie z pisaniem. Z olbrzymią dawką humoru wyjaśnił jak długą drogę musi pokonać pomysł, aby przybrać kształt książki. Młodzi czytelnicy skierowali do pisarza mnóstwo pytań. Chcieli wiedzieć dlaczego ich gość pisze książki, skąd czerpie pomysły do swoich opowieści, jakie są jego zainteresowania i plany na przyszłość. Na każde z pytań otrzymywali wyczerpującą odpowiedź. Spotkanie z pisarzem było niezwykłe. Efektem tak udanego spotkania autorskiego była niekończąca się kolejka po autograf pisarza i jego specjalna dedykacja dla każdego czytelnika jego książek.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć

W dniu 21. marca 2014 roku na zaproszenie Gminnej Biblioteki Publicznej w Moszczenicy do Szkoły Podstawowej w Gazomi przybyła Pani Kalina Jerzykowska – pisarka, dziennikarka, autorka musicali oraz kilkudziesięciu piosenek dla zespołów dziecięcych. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie klas IV - VI. Dzieci z ciekawością wysłuchały pełnych humoru i zabawnych rymów – utworów Pani Kaliny Jerzykowskiej. Podczas spotkania pisarka pokazała w jaki sposób książka może inspirować do różnych zabaw językowych, ortograficznych i teatralnych. Młodzi czytelnicy aktywnie uczestniczyli w spotkaniu i przekonali się, że literatura sprzyja rozwojowi wyobraźni i wrażliwości. Na koniec można było zakupić książki autorki i otrzymać autograf z okolicznościowym wierszykiem.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć

W dniu 19 marca 2014 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej odbyła się lekcja biblioteczna dla uczniów sprawnych inaczej z Gimnazjum im. Stanisława Małachowskiego w Moszczenicy.

Spotkanie miało na celu zaznajomienie uczniów ze zbiorami bibliotecznymi, a także pokazanie że Biblioteka jest przyjazna osobom niepełnosprawnym.

Zapraszamy do Galerii Zdjęć